Villám autónyitás logo

6 tipp a kulcs nélküli autók lopása ellen 2021

Szerző: Szabó Dénes, okleveles autózár nyitó specialista

Kulcs nélküli autók lopása ellen

Hogyan akadályozd meg a kulcs nélküli autók lopását?

Napjainkban minden technológiai kütyü egyre rohamosabban fejlődik. Minden nap feltalálnak valamilyen új eszközt, amivel könnyebbé, gyorsabbá és kényelmesebbé válik az életünk. Ez az autók világában is így van. Egyre több újítást vezetnek be, és az egyik kedvencünk ezek közül a Keyless go, másnevén a kulcs nélküli ajtónyitás, és indítás. Cikkünkből megtudhatod, mi is az, mit kell tudni róla és melyek a veszélyei!

Kulcs nélküli indítás

Egy kulcs a kényelemért

Megtörtént már veled, hogy miközben éppen a zsebedből vagy a táskádból próbáltad meg kiszedni a kocsid kulcsát, beleakadt valamibe? Ilyenkor gyakori, hogy az ember idegességében csak rángatja, míg végül egy mozdulattal kiszabadítja, a lendülettől viszont kirepül a táskából, a földre esik, és össze is törik. Nos, ez a veszély immár a múlté.
A legújabb autókulcs típus, a Keyless Go fajtájú, vagy más néven proxy rendszerű kulcs különlegessége, hogy úgy tudod vele kinyitni az autódat, hogy hozzá sem kell érned.

Hogyan működik a  keyless go rendszer?

A kulcs nélküli ajtónyitók, más néven szabadkezes kulcsok a legmodernebb rádiófrekvenciás technikával felszerelt, autónyitó és indító kulcsok egyben, kibővített kényelmi funkcióval. Az egységben található egy ún. vészkulcs, ami egy mechanikus kulcs arra az esetre, ha az elektronika nem működne. Így az ajtó kinyitható vele.

A kulcs kiad magából egy rádiófrekvenciás jelet, amit nagyjából másfél- től  5 méteres körzetig sugároz ki magából. A kocsinak az ajtajában illetve a csomagtartónál is van egy szenzor, ami érzékeli az intelligens kulcs által kiadott jelet.

Amikor megfogod a kilincset, és megnyomod az azon lévő gombot, akkor az autó tudja, hogy a közelben van a gazdája, így automatikusan kinyitja az ajtó zárját és a riasztóját is kikapcsolja, hogy kényelmesen, minden probléma nélkül szállhass be. Valamint a motort is indításkész helyzetbe állítja. Így az ember csak kilinccsel kinyitja az autót, beül, megnyomja a Start-Stop nyomógombot, és elindul.

Ez a nyitási módszer például akkor lehet nagyon hasznos, ha épp nagybevásárlást tart az ember, és végtelen holmival megrakodva próbál a kocsiajtóhoz egyensúlyozni, a kulcs meg valahol a legmesszebbi zsebe legmélyén van. Egy ilyen proxy-s kulccsal viszont csak hozzáér az ajtóhoz, és máris szezám tárulj!

A rendszer hátránya, hogy a biztonságtechnikai fejlesztéseket nem követte a biztonsági protokolok fejlesztése, így könnyen sérülékennyé vált. 

Az utóbbi időben a külföldi autólopások hosszú idejű csökkenés után ismét növekedésnek indultak. Ennek hatására próbálják az autógyárak elejét venni a lopásoknak, és a biztonságra nagyobb fókuszt helyezni.

Amíg a régebbi típusú autóknál az autótolvajnak meg kellett küzdenie az elektro- mechanikus ajtózárral, kormányzárral és az elektronikus indításgátlóval, addig a Keyless go rendszernél csak egy jelet kell befognia és megy minden.

A kulcs nélküli ajtónyitó kulcsok veszélyei

Az elmúlt évben több olyan külföldi videó is napvilágot látott, ahol az autótolvajok családi házak elöl lopják el egyszerűen ezeket az autókat.

Az elektronikus kulcs folyamatosan próbálja felvenni az autóval a kapcsolatot, ha ez sikerül, és a biztonsági egyezés megfelelő, akkor engedélyt ad az autónak a zárak nyitására, és  az indíthatóságára, melyet a tolvajok is kihasználnak.

Az egyik ember egy nagy antennát mozgat a bejárati ajtó körül, keresve a jelet. Hiszen általában a gépjármű tulajdonosok a kocsikulcsot az ajtó mellett teszik le a kabátzsebbe, táskában hagyva, vagy ott felakasztják.

Ha megvan a jel, akkor azt egy eszközön keresztül átjátsza a társának, aki a kocsinál áll egy hasonló eszközzel, így az autó úgy érzékeli, hogy ott a kulcs, így kinyitja a zárat, és indítható állapotba helyezi az autót. A társa beül, és beindítja az autót, majd elhajtanak. Mivel a kulcs jelére csak az autó beindulásig van szükség. Amíg nem állítja le nem kéri az újabb kódot.

A kulcs nélküli indítás utólag beépítve más, és könnyebben feltörhető, mivel a fejlesztőknek a különböző rendszerekhez integrálás a fontosabb, hogy univerzális legyen, és kevésbé a biztonság a lényeg.

A legújabb független kutatások bizonyitékai

  • A brit Thatcham Research biztosítási kutató társaság a kulcs nélküli nyitási indítási rendszerek biztonsági hiányosságait tárta fel. Amiből kiderült, hogy az Audi e-tron, a Jaguar XE, a Range Rover Evoque és a Mercedes B-osztály kiváló szintű lopásvédelmmel rendelkezik. A Ford Mondeo, a Hyundai Nexo, a Kia ProCeed, a Lexus UX, a Toyota Corolla Hybrid és a Porsche Macan gyenge értékelést kapott. A Suzuki Jimny kapta a leggyengébb minősítést, mivel pofonegyszerű kinyitni.
  • A Német Autóklub (ADAC) egy nagyszabású vizsgálatot indított 2019. elején, és 237  féle kulcs nélküli indítású modellt tesztelt le, meglepő eredménynel. 230 modell könnyen meglovasítható egy olcsóbb az interneten beszerezhető eszközzel 20- 30 mp alatt. 4 féle tipus volt, ami kisebb trükökkel vagy beindítható, vagy nyitható volt. 3 modell volt, amivel nem boldogultak, mindhárom Land Rover modell: az új Discovery, az új Range Rover és a Jaguar I-Pace.

2021 tesztek 

2021- ben újabb tesztet végzett a Német autóklub (ADAC), melyben 419 key less go technológiás autót vizsgáltak a tavalyihoz hasonlóan lesújtó eredménnyel, bár kétségtelen, hogy próbálták orvosolni a problémát. A 413 autótípusból 13 vizsgázott jelesre, ezek UWB rendszerrel működnek,  2 típusnál más megoldás miatt szintén nem sikerült a feltörés, és  25 típusnál mozgásérzékelős a kulcs, így ezeknek csak mozgás közben sikerült feltörni a védelmi rendszerét.

Két autótípusnak speciális rendszere miatt nem sikerült:

  • A5 40 g- tron (nincs UWB)
  • Renault Captur (2019)(bejutni be lehet az autóba, de nem indítható)

Az új  ultraszélessávú rendiszerű (UWB) sikerrel vizsgázott a 413 autó közül 13 típusnál se az autóba nem lehetett bejutni, se a motor nem volt indítható jellopás-továbbítás módszerrel. Ezek sikeresen vizsgáztak.

  1. Audi A3 (UWB)
  2. Jaguar E-Pace D180s AWD (UWB)
  3. Jaguár i-Pace (UWB)
  4. Land Rover Discovery (2008) (UWB)
  5. Land Rover (2018)(UWB)
  6. Land Rover (2019)(UWB)
  7. Seat Leon (UWB)(2020)
  8. Skoda Octavia (UWB)(2018/8)
  9. Skoda Octavia (UWB)(2018/9)
  10. Vw Golf 8 (UWB)(2019)
  11. Vw Golf 8 (UWB)(2020)
  12. Vw Golf 8 Variant (UWB)
  13. Vw Id.3 (UWB)

25 modellnél javítottak a biztonságon, és amelyikbe mozgásérzékelőt szereltek be a távirányítóba, az hatásos volt:

  1. A4 40 Avant
  2. ,Bmw 520d Touring
  3. Bmw I3 (bejutni be lehet az autóba illegálisan)
  4. Bmw M5
  5. Bmw X1
  6. Bmw X4 xDrive 30i
  7. Bmw X5 30d
  8. Bmw Z4 m40i
  9. Ford Focus
  10. Infinity Q3 (bejutni be lehet az autóba, de nem indítható)
  11. Kia XCeed (2020)
  12. Mazda 2 Skyactive 90 Kizohu (bejutni be lehet az autóba, de nem indítható)
  13. Mercedes B250e
  14. Opel Corsa E
  15. Opel Grandland X Hibrid
  16. Porsche Macan
  17. Porsche Taycan
  18. Seat Ateca (2020)
  19. Subaru Impreza (2020)
  20. Toyota Rav4 (2020)
  21. Toyota Yaris Hybrid
  22. Tiguan (2020)
  23. Volvo V90 Cross Country
  24. Volvo XC40 (2020)
  25. Volvo XC60 T5 (bejutni be lehet az autóba, de nem indítható)

Proxi autókulcsok védelme

Megoldások a kulcs nélküli autók lopása ellen 2022- ben

  1. Tartsd minél távolabb a bejárati ajtódtól az autókulcsod.
  2. Másik megoldás az ún. árnyékolt kulcstokok. Ez egy speciális fémszálakkal átszőtt bélés a Faraday elv alapján működik. Ez azt jelenti, hogy a tokba nem hatol be az elektromos, vagy mágneses tér, a kulcsot leárnyékolja. Így nem bocsát ki jelet, amíg benne van. A kocsihoz érve ki lehet venni a tokból, és ugyanúgy működik. Ebbe lehet tenni telefont, vagy bankkártyát is, ami szintén védett lesz. Blokkolja az RFID, az NFC, a Bluetooth, a GPS, a SatNav hálózatokat, a mobiltelefonok 3- 4 G hálózatát,  és a WiFi  jeleit is.
  3. A legolcsóbb, bár nem éppen komfortos megoldás, ha a kulcsodat becsomagolod alufóliába, vagy fém csokisdobozba, ha nem használod!
  4. Kapcsoltasd ki a kulcsod rádiófrekvenciás jelét a márkaszervízben (nem minden típusnál lehetséges), de ekkor manuálisan kell nyitnod az autód, és elveszti az előnyét.
  5. Használj egyedi védelmet: kormányzár, váltózár, utólagos riasztó, titkos kapcsoló!
  6. Parkolj a saját garázsodban, és zárd be a kapukat, így megnehezíted a tolvajok dolgát!

5 gyári megoldás a keyless go autólopások ellen 2022- ben

Mobiltelefonos autónyitás

  1. Az új Ford járművekben már a kulcsba egy mozgásérzékelő is került, így ha a kulcs nem mozog, akkor nem is kommunikál az autóval, tehát a jelet is nehezebb ellopni. Hiszen ha az ember nem mozog zsebében a kulccsal, nem ad ki jelet.
  2. Egy új alkalmazás már mobiltelefonra ad engedélyt az autó nyitására, és elindítására. Ez már ősszel elérhető a Hunday Sonatán. A mobil applikáció segítségével telefonját a kilincshez tartja a tulajdonos, és már mehet is. Bluetooth kapcsolat segítségével akár távolról is beindítható az autó.
  3. Az Apple eddig is használta a Face ID alkalmazást a telefonjaiban, de nemrég levédette ezt az autó nyitó- záró, és indító egységére is. A rendszerben az archoz tárolná az autó beálltásait: üléshelyzet, kormánymagasság, rádió…stb.
  4. A Bosch is kifejlesztett egy eszközt, Perfectly Keyless néven. A mobiltelefont használja kulcsként. Az adatokat egy felhő alapú rendszerben tárolja. Bluetoothon keresztül kommunikál. Egyedisége a már létező NFC rendszerhez képest, hogy itt nem kell a telefont oda tartani a zárhoz, hanem a Perfectly Keyless rendszerben ez messzebbről is megoldható.  Így egy digitális beléptetőrendszert hoztak létre.

Összességében úgy néz ki a jövő még tartogat meglepetéseket a keyless go téren, és számíthatunk meghökkentő technikai újításokra. Mára már az autógyárak is felismerték a biztosnági hibákat, és a jövőben igyekznek betömni a biztonsági réseket a már legyártott autóknál is, melyet kíváncsian várunk!

Szabó Dénes
Latest posts by Szabó Dénes (see all)

Tartalomjegyzék

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hívj most! 06 20 575-15-95