Autó akkumulátor csere: ezekre figyelj oda!
Autó akkumulátor csere: ezekre figyelj oda!
Az autó akkumulátor csere a legtöbb esetben egy néhány perc alatt elvégezhető munka. Van azonban néhány dolog, amire érdemes odafigyelni, ha el akarjuk kerülni a problémákat.
Jelen cikkben összefoglaljuk, mik a tönkrement akkumulátor jelei, mire figyeljünk oda a csere során, illetve milyen esetekben ajánlott szakemberhez fordulni.

A meghibásodott akkumulátor jelei
Honnan tudhatjuk, hogy autónk akkumulátora cserére szorul?
Lassan vagy nem indul el az autó
A tönkrement akkumulátor egyik leggyakoribb jele, hogy az autó lassan vagy egyáltalán nem indul el. Van, hogy az önindítónak a megszokottnál hosszabb ideig kell forgatnia a motort, vagy azt tapasztaljuk, hogy a megszokottnál lassabban forog indulás előtt. Ha teljesen tönkrement az akkumulátor, akkor sem az önindító, sem a gyújtás nem működik.
Nem működnek a fogyasztók
Ha teljesen meghalt az akkumulátor, hiába forgatjuk el az indítókulcsot, nem égnek a belső lámpák és nem kapcsol be az infotainment rendszer.
Nem égnek rendesen a fényszórók
Ha az akkumulátor nem képes leadni a megfelelő teljesítményt, azt vehetjük észre, hogy az autó fényszórói halványabban vagy nem egyenletesen világítanak.
Hiába töltjük fel, hamar lemerül
Ha azt vesszük észre, hogy nemrégiben töltöttük fel vagy bikáztuk be a lemerült akkumulátort, és pár napon belül ismét gyengélkedik, valószínűleg meghibásodott. Ez az elöregedett, életciklusuk végén járó akkumulátoroknál tipikus. De újabb akkumulátornál is előfordulhat a probléma, ha nem figyeltünk oda és többször bekapcsolva hagytunk rajta egy fogyasztót, vagy hagytuk télen lemerülni. Ilyenkor számolnunk kell vele, hogy a feltöltés vagy bebikázás után csökkenni fog a kapacitás.
Kellemetlen szagot érzünk
A kellemetlen szag arra utalhat, hogy szivárog az akkumulátorból a gáz, amely valószínűleg az elektrolit szivárgásának következménye. Ilyenkor már menthetetlen az akkumulátor, ne késlekedjünk a cserével!
Megsérült az akksi háza
Nem csak a kellemetlen szag utalhat rá, hogy megsérült az akku háza. Ha azt látjuk, hogy az akkumulátor fala kidudorodik vagy repedt, esetleg szivárog belőle a sav, mindenképpen ki kell cserélnünk.
Rozsdás, korrodált kivezetések
Kisebb mértékű oxidáció előfordulhat a kivezetéseken, de ha tisztítás után gyorsan újra korrodálódnak, valószínűleg meghibásodott az akkumulátor.
Autó akkumulátor cseréje házilag
Az autó akkumulátor cseréje házilag is kivitelezhető. Az alábbi tanácsokat érdemes betartani:
- Ha gyanítod, hogy akkumulátorod elveszítette a kapacitását, de nem látsz rajta külsérelmi nyomot, ellenőrizd, hogy megfelelően tölti-e a generátor!
- A cseréhez olyan ruhát vegyél fel, amit nem sajnálsz, mert ha sav kerül rá, kimarhatja!
- Ugyanezen okból kifolyólag kerüljük a bőrrel való érintkezést, például húzzunk kesztyűt. Ha esetleg mégis a bőrünkre kerül, azonnal mossunk kezet!
- Számolj vele, hogy a rádió beállításai, illetve az autó elektronikus alapú kényelmi funkciói törlődnek. Győződj meg róla, hogy tudod a rádió kódját, amivel aztán újra tudod indítani!
- Teszteld, hogy beindul-e az autó!
Bizonyos esetekben jobb, ha inkább szakemberre bízod a szerelést...
- Amennyiben autód start-stop rendszerű vagy fel van szerelve BMS-IBS rendszerrel, inkább bízd szakemberre az akkucserét, mert kárt tehetsz az autó elektronikájában!
- Ugyanez igaz, ha felső kategóriás autód van.

Akkumulátor csere a helyszínen: Segítük!
A helyes akkumulátor csere sorrend
A helyes akkumulátor csere sorrend a következő:
1. Kapcsolj ki minden fogyasztót, és vedd ki a kocsikulcsot a kocsiból! Így nem marad rajta a gyújtás, és nem kell azon aggódnod, hogy károsítja a központi vezérlőegységet. Ezen túl egyes autótípusoknál rázárhat a központi zár is, így ezt a problémát is megelőzheted.
2. Keresd meg az akkumulátort! (90%- ban a motortérben találod, de némely típusoknál a csomagtartóban, az anyósülés előtt, vagy a vezetőülés alatt leled.)
3. Negatív saru levétele (Az akkumulátorra (-) jellel van ráírva.)
Ehhez 10- es, vagy 13- as csillagvillás kulcs szükséges. Vigyázz, nehogy hozzáérj a pozitív kábelhez, mert akkor rövidzár keletkezik, és felrobbanhat az akkumulátor!
4. Pozitív saru levétele (Az akkumulátorra (+) jellel van ráírva.)
5. Az akkumulátor alját, vagy tetejét rögzítik elmozdulás ellen, ehhez 10- es, vagy 13- as csillagvillás, vagy Krova kulcs szükséges.
6. Vedd ki az akkumulátort! Ne döntsd meg, függőlegesen vedd ki!

7. Vedd ki az akkumulátort! Ne döntsd meg, függőlegesen vedd ki!
8. Tedd bele az új akkumulátort!
9. Rögzítsd a csavarjaival!
10. Távolítsd el az új akkumulátorral a piros, és kék saruvédő kupakokat!
11. Tedd fel a pozitív sarut, és húzd meg a csavarját!
12. Tedd fel a negatív sarut, és húzd meg a csavarját!
13. Teszteld, hogy beindul-e az autó!
Milyen eszközökre lesz szükségem az akkumulátor kiszerelése során?
Az akkumulátor kiszerelése során a legtöbb esetben 10-es, vagy 13-as csillagvillás, vagy Krova kulcsra lesz szükséged az akkumulátor saru levételéhez és visszahelyezéséhez, illetve a rögzítő konzol le- és felszereléséhez.
Mi a helyes akkumulátor saru sorrend?
A helyes akkumulátor saru sorrend a következő: először a negatív sarut vegyük le, majd a pozitívat. Visszafelé pedig fordítva: először a pozitív saru megy vissza, utána a negatív.